स्लिम, फिट र राम्रो शरीर बनाउने चाहना सबैको हुन्छ । शरीरको अनावश्यक तौल घट्नाले उच्च कोलेस्ट्रोल, उच्च रक्तचाप, मधुमेह र मुटुसम्बन्धी जोखिमलाई पनि कम गर्न सकिन्छ ।

जसकारण तौल घटाएर राम्रो देखिने इच्छा पूरा गर्नका लागि मानिस विशेषगरी मोटोपना वा अत्यधिक तौल भएका मानिस जे पनि गर्न तयार हुन्छन् ।

साथै, धेरैजसो समयमा तौल घटाउनका लागि डाक्टरलाई परामर्श नलिई डाइटिङ गर्न थाल्छौँ जुन स्वास्थ्यका लागि धेरै हानिकारक हुनसक्छ ।

खाना कति खाने, त्यो सबैको आफ्नै शारीरिक आवश्यकतामा भर पर्छ। शरीरको आवश्यकताभन्दा बढी खानेलाई पनि समस्या हुन्छ र यो भन्दा कम खानेलाई पनि धेरै समस्या हुन्छ । यहाँ यस लेखमा, तपाईलाई ती लक्षणहरू (कम खाने लक्षणहरू) बारे बताइँदैछ जुन तपाईले आवश्यकता भन्दा कम खाना खाँदा तपाईको शरीरमा देखा पर्दछ।

तपाईंले खाने खाना, तपाईंको शरीरले इन्धनको रूपमा प्रयोग गर्दछ र तपाईंलाई ऊर्जा दिन्छ। ताकि तपाईं आफ्नो दैनिक काम गर्न सक्नुहुन्छ। अर्थात्, तपाईंको शरीरलाई क्यालोरी चाहिन्छ ताकि यसले तिनीहरूलाई जलाउन र ऊर्जा उत्पादन गर्न सकोस्।

कम खानाले तौल घट्दैन

तपाईलाई अचम्म लाग्न सक्छ कि कम खानाले तौल घट्दैन तर शरीरलाई कमजोर बनाउँछ। अहिले तपाई कमजोर देखिनका लागि डाइटिङ गर्दै हुनुहुन्छ, फिट देखिनका लागि गरिरहनुभएको छ । त्यसैले तौल घटाउनको लागि सन्तुलित आहार पनि आवश्यक हुन्छ ।

किनभने जब तपाईले आफ्नो शरीरलाई क्यालोरी दिनुहुन्न, यो ऊर्जा बचत मोडमा जान्छ र शरीरमा पहिले नै भण्डारण गरिएको बोसोलाई भण्डारण गर्न चाहन्छ ताकि यसले बिस्तारै प्रयोग गर्न सकोस्। यही कारणले गर्दा डाइटिङ गर्दा शरीरलाई पूरा पोषण दिनुभएन भने निकै कमजोरी महसुस हुन थाल्छ ।

कम खाँदा यस्ता लक्षण देखिन्छन्

-तपाईको मुड खराब रहन्छ र चिडचिडापन बढ्छ।

-तपाईलाई टाउको दुख्ने समस्या देखिन्छ ।

-तपाईले खाएको विशिष्ट खाना पछि पनि, तपाईलाई भोक लाग्न जारी रहन्छ भो काममा ध्यान हुँदैन् ।

-हिँड्ने र व्यायाम गर्ने बारे मात्र सोच्दा थाक्न थाल्छ।

कुपोषण र डाइटिङ एकआपसमा सम्बन्धित हुन्छन् । कुपोषणले सम्पूर्ण शरीरको मांसपेशीहरूलाई क्षति पुर्‍याउन सक्छ । धेरै छिटो तौल घटेका कारण मुटुको मांसपेशी पनि बिग्रन सक्छ । कमजोर हृदय एक गम्भीर समस्या हो जुन घातक पनि हुन सक्छ । डाइटिङ छोडेर अचानक नियमित खाना खान सुरू गर्नाले फोस्फरस, म्याग्नेसियम, र पोटेसियमको स्तर खस्कन सक्छ, जसले हर्ट फेल निम्त्याउँछ ।

अधिक डाइटिङले छोटो समयमा धेरै तौल घटाउन सक्छ, जसले महिलाको शरीरमा हुने विभिन्न कार्यलाई रोक्न दबाब सिर्जना गर्न सक्छ । यसले महिनावारीको चक्रलाई पनि असर गर्न सक्छ ।

अधिक डाइटिङ गर्ने व्यक्तिले खानाको सही मात्रा खाने गर्दैनन् । डाइटिङको समयमा कब्जियतको समस्याबाट पनि ग्रस्त हुन सकिन्छ । साथै, हार्मोनल परिवर्तन र रगत चिनीको कम स्तरका कारण, यसले हाम्रो मुडलाई असर गर्न सक्छ ।

जब उर्जाको स्तर खस्छ, शरीर धेरै थाकेको महसुस हुन्छ र मुड पनि खराब हुन्छ । जर्नल अफ न्यूरोसाइन्समा प्रकाशित एक अनुसन्धानका अनुसार अत्यधिक डाइट गर्ने व्यक्तिको दिमागमा तनाव हार्मोन कोर्टिकोस्टेरोनको स्तर बढ्न सक्छ । यसले दिमागलाई तनावका लागि अति नै संवेदनशील बनाउँछ र उक्त व्यक्तिमा डिप्रेसनको जोखिम बढाउन सक्छ ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय