jQuery(document).ready(function($){ //
});

एक चिनियाँ स्टार्टअपले नयाँ ब्याट्री विकास गरेको छ, जसले ५० वर्षसम्म चार्ज वा मर्मत नगरी पावर उत्पादन गर्ने दाबी गरिएको छ । द इन्डिपेन्डेन्टका अनुसार यो बेइजिङस्थित बेटाभोल्टले बनाएको परमाणु ब्याट्री हो । यद्यपि, परमाणुको मतलब यो होइन कि यसको आकार धेरै ठूलो छ ।

समाचारमा थप भनिएको छ कि बेटाभोल्टले सिक्का भन्दा सानो मोड्युलमा ६३ आइसोटोपहरू निकाल्न सफल भएको छ । कम्पनीले परमाणु ऊर्जालाई लघुकरण गर्ने यो संसारको पहिलो ब्याट्री भएको बताइएको छ । अर्को पुस्ताको ब्याट्री परीक्षण भइरहेको छ । यो फोन र ड्रोन जस्ता व्यावसायिक उपकरणहरूको लागि ठूलो मात्रामा उत्पादन गरिनेछ ।

eHatiya

‘बिटाभोल्ट परमाणु ऊर्जा ब्याट्रीहरूले एयरोस्पेस, एआई उपकरणहरू, चिकित्सा उपकरणहरू, माइक्रोप्रोसेसरहरू, उन्नत सेन्सरहरू, साना ड्रोनहरू र माइक्रो रोबोटहरू लगायतका उपकरणहरूको दीर्घकालीन आवश्यकताहरू पूरा गर्न सक्छन्,’ कम्पनीले एक प्रेस विज्ञप्तिमा भन्यो ।

समाचारमा अगाडी भनिएको छ, ‘यो नयाँ ऊर्जा उपकरणले चीनलाई एआई टेक्नोलोजी क्रान्तिको नयाँ चरणमा कर्भको अगाडि रहन मद्दत गर्नेछ ।’ बनावटको बारेमा कुरा गर्दा ब्याट्रीको लम्बाइ १५ मिमी चौडाइ १५ मिमी र मोटाई ५ मिमि छ । भविष्यवादका अनुसार यो परमाणु आइसोटोप र हीरा अर्धचालकको वेफर पातलो तहबाट बनेको छ । आणविक ब्याट्रीहरूले हाल ३ भोल्टमा १०० माइक्रोवाट पावर उत्पादन गर्दछ। तर, सन् २०२५ सम्ममा १ वाटसम्म विद्युत् उत्पादन गर्ने लक्ष्य राखिएको छ ।

बेटाभोल्टका अनुसार यसको विकिरणबाट मानिसलाई कुनै खतरा छैन । जसका कारण यसलाई पेसमेकर जस्ता मेडिकल उपकरणमा प्रयोग गर्न सकिन्छ । ब्याट्रीमा प्रयोग हुने प्रविधिले सड्ने आइसोटोपबाट शक्ति प्राप्त गर्छ । त्यसपछि यो ऊर्जालाई शक्तिमा रूपान्तरण गर्दछ । ब्याट्रीमा लेयर्ड डिजाइन छ, जसले यसलाई कुनै पनि अचानक बलको कारणले आगो वा विस्फोटबाट सुरक्षित राख्छ । बेटाभोल्टले ब्याट्रीले ६० डिग्री सेल्सियसदेखि १२० डिग्री सेल्सियससम्मको तापक्रममा काम गर्न सक्ने दाबी गरेको छ ।

आणविक ऊर्जा ब्याट्रीहरू बिल्कुल वातावरण अनुकूल छन् । क्षय अवधि पछि ६३ आइसोटोप तामाको स्थिर आइसोटोपमा परिवर्तन हुन्छ, जुन गैर रेडियोधर्मी हुन्छ । वातावरणमा कुनै खतरा छैन न त प्रदूषण नै हुन्छ । कम्पनीले परीक्षण पूरा गरेपछि र आवश्यक सबै अनुमतिहरू प्राप्त गरेपछि ब्याट्री ठूलो मात्रामा उत्पादन गर्न सकिने जनाएको छ । 

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय

 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • PADANGTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO
 • LOMBOKTOTO